Co mají restaurace Potrefená husa, Vinohradský parlament a Bruxx společného? Pojí je jméno populárního pivovaru Staropramen, který se rozhodl zaštítit síť různých restaurací, kde má hlavní slovo nejen kvalitní gastronomie, ale i interiér. My se teď společně s architektem Davidem Markem podíváme do třetího z výše zmíněných zařízení: do pivnice a restaurace Bruxx, kterou najdete na pražském náměstí Míru.
S Bruxxem je pivovar Staropramen propojen trochu jinak. Není autorem jeho konceptu, ale je s ním spojen jako vlajková loď pro belgické pivo Stella Artois v České republice.
David Marek a jeho DL. studio už má na svém architektonickém účtu na 30 poboček sítě restaurací Potrefená husa. Právě těmito realizacemi začala spolupráce se Staropramenem – a když se ateliér osvědčil, rozhodl se ho pivovar přizvat i k práci na Bruxxu a Vinohradském parlamentu. Oba podniky se nacházejí hned vedle sebe.
Realizacím DL. studia v čele s Davidem Markem a Tomášem Hrubým dominují místa, kde se jí a pije: tedy rychlá občerstvení, hospody, kavárny, ale i hotely a čas od času i rezidenční projekty. Jelikož David Marek začínal jako divadelní scénograf, v repertoáru jeho ateliéru najdete i nejrůznější počiny z tohoto oboru: navrhl třeba scénu pro hru Národního divadla Cyrano z Bergeracu nebo Lakomce.
Bruxx byl otevřen letos v březnu a svým kolegům – různým Potrefeným husám a Vinohradskému parlamentu – se vymyká nejen interiérem, ale i svým menu: Staropramen se tu sice nečepuje, ale najdete tu rozličné druhy belgického piva (můžeme doporučit třeba to broskvové), ryby, mušle a výtečné belgické pralinky.
Po bance, která zde po revoluci sídlila, prostor zdědil přistavěné patro. Z původních kanceláří a skleněného schodiště oblých tvarů se díky citlivému zásahu architektů stala přirozená součást podniku.
Aby byla atmosféra Bruxxu kompletní, podnikl tým studijní cestu po Belgii. Tam čerpal inspiraci. Například stoly a židle s prolisy od TONu jsou inspirované restaurací v Hasseltu. Bruselskou restaurací A La Mort Subite se nechal David Marek a jeho tým unášet při umisťování velkých zrcadel po Bruxxu. Ty jsou polepena po vzoru tamních lokálů historickými reklamami na belgická piva.
Ideu vytvořit posezení přímo naproti baru vnukla architektům Itálie, kde je takové řešení běžné a oživuje tak prostor i v jiné části než jen u stolů. Menší barové stolky zároveň opticky dělí prostor.
V budově, kde dnes hned vedle sebe najdete Bruxx a Vinohradský parlament, se již předtím nacházela hospoda. „Po revoluci ji nahradila banka,“ vypráví David Marek. I proto neměli památkáři s tím, že se prostor změní opět v restaurační zařízení, problém: ke stejným účelům sloužily prostory i původně.
V Bruxxu najdete původní travertinovou podlahu. Patro je pozůstatek po bance – schody k němu vedoucí byly původně skleněné v kombinaci s nerezovými doplňky. „Chtěli jsme vytvořit takové místo, kde se lidé nebudou bát dát si jen pivo a nemít výčitky, že si objednají večeři za astronomické částky,“ říká David Marek. Právě proto studio použilo třeba příjemnou dřevěnou podlahu.
Všechny detaily navrhlo a zadalo do výroby studio samo, byť se tak může zdát, původní nejsou: „Když si lidé myslí, že jde o originální prvky, bereme to jako největší kompliment,“ říká David Marek. Například k vysokému dřevěnému baru se váže vtipná historka: když ho měl truhlář začít vyrábět, musel vyšplhat na žebřík, z nějž pak udělal vysoko na stěně čáru, kam až má sahat. DL. studia se poté ptal, jestli to myslí opravdu vážně.
Vysoký bar vyvažuje mohutnost prostor i díky na zakázku vyrobené skleněné mozaice za barem, která pochází z malé sklárny na severu Čech. Titěrná ruční práce obnášela sestavování mozaik se specifickými motivy nabízených piv. Vypadají staře, přitom jsou ale úplně nové.
„Hospoda musí vypadat opotřebovaně, ne jako nová,“ míní David Marek. Proto tým architektů ošoupával stěny a ležérní nedbalosti docílil i použitím mosazi s patinou místo leštěné. Detaily zdobící interiér byly těžkým oříškem – i proto realizace trvala přes sedm měsíců.
Nápisy na lavicích vypisoval s mapou Belgie sám David Marek. „Po chvíli práce mi došlo, že polovinu z nich píšu ve vlámštině, a tak jsem musel začít opravovat,“ vypráví historku spojenou s výzdobou. Když byly názvy měst vyryty, nechalo je studio jemně vyzlatit, aby působily opotřebeně a původně. Nejen tento detail je důkazem, že je v Bruxxu všechno dotaženo do poslední maličkosti.
Světla pocházejí z menší německé manufaktury, která dodnes odlévá do originálních secesních forem. Největší lustr je původní, další pochází ze 70. let.
A odkud jsou doplňky jako trubka, konvice či housle? Zde pomohly Davidu Markovi známosti z divadla: s kamarádkou rekvizitářkou vyrazili do bazarů a hledali mosazné a dřevěné staré předměty, jimiž po úspěšném lovu vyzdobili Bruxx.
Otázku, kam s dětmi, když si chcete v klidu vychutnat silné belgické pivo, řeší dětský koutek. „Zbyla nám jedna místnost a dlouho jsme nevěděli, co s ní. Teď nám tu se smíchem běhají děti. Odběhnou si dát ke stolu limonádu a už zase běží zpátky k tobogánu,“ říká David Marek. Ve výsledku jsou tak spokojeni jak rodiče, tak jejich ratolesti. Právě prostor pro děti spojuje Bruxx s Vinohradským parlamentem.
Hodiny dodala firma, která má obvykle na starosti nádražní časomíry. Mají metr dvacet v průměru a patří mezi největší, které kdy společnost instalovala. Pán, který je do Bruxxu umisťoval, prý prohlásil, že po téhle zakázce může spokojeně odejít do důchodu.
Hledáte-li tedy místo, kde ochutnáte věci, které jinde v Praze jen těžko objevíte, zajděte do Bruxxu. Do detailu je tu dotažena nejen gastronomická a pivní nabídka, ale i prostředí, v němž budete pobývat. Jako by Belgii z oka vypadlo. A až začnete usrkávat lahodné belgické pivo nebo obědvat mušle, vzpomeňte si, že hned vedle se nachází skladbou jídelníčku jiný, ale podobně stylový Vinohradský parlament, se kterým vás v nejbližích dnech seznámíme také.
Jaký je Váš názor?
Související články
Přidejte se k Insidecor komunitě...
Insidecor
Insidecor na Instagramu